“Do szczęścia potrzebuję ludzi”

Grzegorz Turniak “niestrudzony orędownik wartościowych idei: networkingu, minglingu, zarządzania talentami i karierą.” zdradza, co o naturze jego motywacji powiedział Reiss Motivation Profile.

Co sprawia, że jesteśmy spełnieni i szczęśliwi w życiu? Dlaczego pewne rzeczy chcemy robić z ogromnym zaangażowaniem i na dodatek przychodzi nam to z łatwością, a do innych za nic nie możemy się zmusić?

Poszukując odpowiedzi na te pytania należy zwrócić się w kierunku motywacji wewnętrznej, którą prof. Reiss przedstawił za pomocą szesnastu motywatorów życiowych – potwierdzonych naukowo impulsów, które motywują do działania i określają indywidualną osobowość. Wszyscy je posiadamy, ale kwestię indywidualną stanowi ich natężenie, które zależy zarówno od naszych genów, jak i doświadczeń z dzieciństwa i życia dorosłego. Zaspokojenie motywatorów to podstawa szczęśliwego i spełnionego życia prywatnego i zawodowego. Chcąc zmierzyć własną motywację należy wypełnić kwestionariusz Reiss Motivation Profile, składający się ze 128 pytań. Otrzymujemy wówczas nasz osobisty profil motywacyjny, z szesnastoma motywatorami o różnym natężeniu, przedstawionymi na dwubiegunowych skalach.  Motywatory mają wpływ na naszą osobowość oraz sposób, w jaki postrzegamy samych siebie i innych.

Różnimy się między sobą potrzebami i wartościami. Podobnie jak nasze DNA są one dla każdego człowieka unikalne. Odrębność, jaka charakteryzuje każdego z nas, urozmaica społeczeństwo, pozwalając kształtować i specjalizować ludzi w obszarach, w których są utalentowani. Analiza korzeni osobowości za pomocą Reiss Motivation Profile daje możliwość zidentyfikowania naturalnych predyspozycji, które pozwalają pokierować życiem i karierą tak, aby mocne strony były jak najbardziej wyeksponowane, a cele dopasowane do potrzeb.

Należy pamiętać, że osobowość ludzka jest bardzo skomplikowana. Jedni z nas mają predyspozycje do zarządzania ludźmi i podejmowania decyzji, inni wolą podporządkowywać się. Jedni chętnie przebywają w towarzystwie innych, inni większość czasu spędzają samotnie. Człowiek jest najszczęśliwszy, wybierając styl życia, który jest zgodny z jego naturą. Właśnie dlatego należy zaakceptować siebie takim, jakim się jest oraz wyrażać aprobatę dla sposobu życia innych ludzi.

 

Co o motywacji wewnętrznej Grzegorza Turniaka powiedział profil RMP?

“Dla mnie, jako networkera, najważniejsi są ludzie. Moja praca, a zarazem wielka pasja, polega na nawiązywaniu z nimi kontaktu, rozmowie, byciu razem. Relacje są dla mnie kluczowym źródłem motywacji, jednak poza nimi istnieje jeszcze kilka aspektów budujących moją chęć działania.

Wpływ i przywództwo

Lubię panować nad sytuacją, jestem ukierunkowany na wynik. Chętnie podejmuję decyzje i ponoszę za nie odpowiedzialność. Czuję się dobrze w kwestii zarządzania i rzeczywiście sprawia mi to przyjemność. Wysoka wartość w obszarze tego motywatora potwierdza to, że jestem ambitny, zdeterminowany, liczy się dla mnie efektywność działań. Wyzwania nie zniechęcają, a dodają jeszcze więcej energii do działania.

Silna przynależność

Ten aspekt wyraźnie odzwierciedla moją potrzebę przynależności emocjonalnej do grupy, polegania na innych i ukierunkowania na pracę zespołową. Do osiągnięcia satysfakcji życiowej potrzebna mi jest świadomość, że mogę liczyć na przyjaciół. Bliskość emocjonalna i budowanie więzi z innymi to dla mnie bardzo istotne aspekty. Cenię sobie zażyłe kontakty i komunikację obejmującą wiele aspektów życia. Chcę poznać otaczających mnie ludzi, okazać im zainteresowanie i w razie potrzeby zaoferować wsparcie.

Wysoka elastyczność

Lubię zmiany, a kreatywność to ważny aspekt mojego życia. Istotna jest dla mnie spontaniczność i unikanie rutyny. Nie czuję potrzeby skrupulatnego przygotowywania planu działania, wolę po prostu wykonać zadanie. Nie przywiązuję się sztywno do procedur czy zasad i tę elastyczność wykorzystuję w osiąganiu celów. Niskie natężenie tego motywatora mówi bardzo wiele o mojej intuicyjności i częstego działania pod wpływem chwili.

Idealizm 

Skrajnie wysoka wartość tego motywatora zdecydowanie potwierdziła moją potrzebę posiadania misji w życiu. Ponadto jestem człowiekiem wizji. Ten aspekt mojej motywacji wewnętrznej wiąże się także z altruizmem, potrzebą niesienia pomocy innym i zaangażowaniem w sprawy społeczne. Często podejmuję działania “pro bono”, nie oczekując nic w zamian. Ważne jest dla mnie pielęgnowanie wartości i wrażliwość na drugiego człowieka. W networkingu znalazłem sposób na to, aby być blisko ludzi i dla ludzi.

Otwartość na innych

Nietrudno zauważyć, że jestem duszą towarzystwa i cenię sobie obecność innych. Nie wyobrażam sobie życia w samotności. Czerpię energię ze spotkań, rozmów, otaczanie się ludźmi daje mi szczęście. Wierzę, że w każdym człowieku można znaleźć coś dobrego, a wejście w nowe środowisko nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Praca, w której mam kontakt z innymi ludźmi, jest dla mnie czystą przyjemnością.

Naturalność

Jestem absolutnie nieformalny, liczy się dla mnie skromność i otwartość. Nie rozumiem snobizmu. Nie interesują mnie luksus i metki ekskluzywnych marek. Działając na rzecz innych nie czekam ani na blichtr, ani na pochwały.

Reiss Motivation Profile nie tylko pomógł mi pogłębić samoświadomość i wiedzę na temat motywacji wewnętrznej. Kwestionariusz potwierdził to, co intuicyjnie od dawna wiedziałem. Moja praca jest dla mnie ogromną pasją i zaspokojeniem wewnętrznych potrzeb. Żyję zgodnie z moimi motywatorami, co sprawia, że jestem spójny, autentyczny i szczęśliwy. Mogę cieszyć się tym, że jestem na właściwym miejscu.”

 

 

 

Dodaj komentarz