Czy w świecie randek jest miejsce na testy psychologiczne?

 

Psychologia oferuje szereg różnych testów psychologicznych wykorzystywanych w bardzo wielu obszarach życia zawodowego, od rekrutacji i działań rozwojowych, poprzez motywowanie pracowników aż do planowania ścieżki kariery. Warto jednak poznać, jak testy psychometryczne możemy zastosować w życiu prywatnym na polu analizy naszej osobowości i czerpania z tej wiedzy korzyści. Tu znając swoje cechy charakteru, bo trudno mówić o mocnych i słabych stronach osobowości łatwiej nam żyć w zgodzie ze sobą i naszymi bliskimi. Świadomi swoich cech i potrzeb możemy ułożyć lepiej nasze relacje z bliskimi. Nawet poszukując partnera, dziś często przez randki internetowe, warto spojrzeć uważnie na siebie i szukać kogoś, kto do nas pasuje.

 

Pokonywanie konflików jest wprawdzie umiejętnoscią nie do przecenienia w każdym związku, jednak czy nie przyjemniej żyć w związku, w którym kłótnie o pieniądze i częstotliwość wspólnych wyjść do znajomych nie będą przedmiotem nieprzyjemnych uzgodnień i kompromisów? Dużo większą satysfakcję potrafią dać relacje pełne szczerego zrozumienia dla potrzeb partnera, gdyż mając podobne potrzeby i wspólne życiowe wartości łatwo nam uzgodnić wspólne cele. Wspólne poglądy na tematy polityczne i egzystencjalne także sprzyjają szczęśliwym parom.

 

Aby tych szczęśliwych par było więcej, można zastosować testy osobowościowe, które uświadamiają nam kim jesteśmy i kto najlepiej do nas pasuje. Takie wyzwanie podjął nasz partner serwis matrymonialny MyDwoje.pl, który z przyjemnością dziś przedstawiamy. W ferworze szybkich  randek w ciemno, od których huczy dziś internet, warto spojrzeć na podstawy relacji damsko – męskich w bardziej usystematyzowany sposób. Dlatego zachęcam do zapoznania się z krótką prezentacją, jak działa test psychologiczny w doborze partnerskim i zastanowienia się, jak ważne jest dopasowanie osobowości w związku partnerskim.

Test partnerski określa cechy idealnego i aktualnego partnera

 

Testy psychometryczne wykorzystywane w obszarze doboru partnerskiego, stosuje się w celu skojarzenia partnerów, aby pasowali do siebie pod względem osobowości. Pozwalają one zmierzyć i przeanalizować występowanie nasilenia danej cechy psychologicznej, przy czym każda cecha musi być rzetelnie zdefiniowana w ramach metodologii badań psychologicznych. Interpretacja wyników musi być obiektywna i opierać się na ich normalizacji i standaryzacji.

 

Taki test psychometryczny nazwany Testem Doboru Partnerskiego jest stosowany również przez naszego partnera. Określa on w sposób miarodajny zgodność osobowości potencjalnych partnerów i pozwala określić obszary osobowości mające decydujące znaczenie dla dopasowania partnerskiego. Każda para określona jest indywidualnie pod względem cech osobowości, które mogą wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie jej szans na zbudowanie długotrwałej i zadowalającej relacji, pozwalającej spełnienia w miłości. Test określa charakterologiczny „ideał” osobowościowy  dla konkretnej osoby i porównuje każdego potencjalnego partnera  w 10 obszarach – skalach osobowości – właśnie z tym teoretycznym “ideałem”. Wyniki przedstawiane są w formie procentowej, graficznej oraz opisowej – dzięki czemu każdy może dowiedzieć się więcej o osobie, która go interesuje, ale również o samym sobie w formie dwóch wyników wynik własny – Profil Partnerski oraz wynik wspólny dla każdej pary osób – zgodność osobowości tej pary.

 

Czy test partnerski hołduje zasadzie przyciągania podobieństw lub różnic?

 

Obszary osobowości, które bada Test Doboru Partnerskiego, a które są istotne dla budowania poprawnej relacji, to: komunikatywność, ekspresyjność, wrażliwość, ugodowość, systematyczność, dojrzałość psychiczna, granice tolerancji partnerów, oczekiwania wobec partnera. Pozwala on określić składowe charakteru najistotniejsze dla relacji opisując je na skalach:  

 • Samotnictwo – Towarzyskość
 • Powściągliwość – Żywiołowość
 • Rozwaga – Spontaniczność
 • Gruboskórność – Wrażliwość
 • Nieuporządkowanie – Pedantyczność
 • Uległość – Dominacja
 • Dziecięcość – Dojrzałość psychiczna
 • Samokrytycyzm – Narcyzm
 • Ufność, otwartość – Podejrzliwość, zazdrość
 • Konserwatyzm – Liberalizm

 

Ważne dla związku cechy powinny występować u partnerów w pewnym nasileniu – dla każdej pary układ i nasilenie cech będzie różne. Różna będzie również kombinacja cech „ideału” dla każdej osoby poszukującej miłości. Każda ze składowych charakteru rządzi się własną regułą. Podobieństwo w zakresie niektórych, np. temperamentu, wrażliwości, wyznawanych wartości czy granic tolerancji, jest korzystna dla związku, zaś w przypadku innych, w tym dominacji może być niekorzystne. Dojrzałość psychiczna to natomiast cecha osobowości, która u obudwu partnerów powinna idealnie występować na wysokim poziomie. Partner niestabilny emocjonalnie potrzebuje opiekuna i może być nawet zagrożeniem dla związku podobnie jak partner narcystyczny lub skrajnie zazdrosny. Psychologia związków docenia podobieństwa lecz podkreśla również wagę różnic między partnerami. Różnice dodają niewątpliwie pikanterii relacji, ale warto pielęgnować je tylko w wybranych i mniej ważnych dla związku aspektach partnerskiego życia.

Jak widać testy psychometryczne o silnych podstawach naukowych nie wspieraj nas tylko w życiu zawodowym, ale również w obszarze tak romantycznym jak poszukiwanie partnera i miłość. Ostateczna decyzja na ile partner nam odpowiada należy do nas i naszego wewnętrznego głosu, ale zastosowanie testu z pewnością będzie pomocne w dokonaniu selekcji.

2 thoughts on “Czy w świecie randek jest miejsce na testy psychologiczne?

 1. Fajnie to zrównoważyć 🙂 Kiedy mamy partnera z którym mamy wiele wspólnego, ale jednocześnie są rzeczy, które nas dzielą jest chyba najlepiej. Zawsze można wymienić zdania, albo po prostu podyskutować. 🙂 Takie testy są bardzo przydatne 🙂

 2. Testy psychometryczne są bardzo przydatnym narzędziem – okazuje się, że również w miłości. Oczywiście partner musi mieć “to coś”, ale kiedy mamy na nosie “różowe okulary” warto na chwilę zejść na ziemię i sprawdzić czy będziemy nadal do siebie pasować i czuć się ze sobą komfortowo, gdy minie pierwsze zakochanie.

Dodaj komentarz