Postanowienia noworoczne – jak nie wyrzucić ich do śmieci?

Pojawiają się co roku, często są takie same, jak w zeszłym i mimo że wyskakują na naszej liście już któryś rok z rzędu to i tak dzielnie je przepisujemy, bo “tym razem na pewno się uda”. Zamiast kolejny raz robić sobie wielkie nadzieje, przyjrzyj się swojej motywacji wewnętrznej i dowiedz się, co o Twoich celach mówią motywatory?  

 

Wysokie uznanie i nierealne wymagania

Jedną z przyczyn, która może utrudniać nam osiąganie postawionych celów jest wysoka wartość motywatora Uznanie. Motywator ten mówi nam o tym, w jaki sposób budujemy obraz własnej osoby, w jakim stopniu potrzebujemy aprobaty otoczenia oraz jak bardzo opinia innych jest dla nas istotna. Osoby o wysokiej wartości tego motywatora to perfekcjoniści, ciężko im odmawiać dlatego mogą brać na siebie za dużo obowiązków i często kierują się dwiema postawami – wyznaczają cele zbyt wysokie lub zbyt niskie, niedoszacowują zadań, przez co bardzo często kończą się one porażką. Zastanów się, jak wiele rzeczy robisz dla innych i czy przypadkiem w tym wszystkim nie brakuje Ci czasu dla siebie? Możliwe, że ćwiczenie umiejętności powiedzenia “nie” i dobre zmierzenie celu przybliży Cię do rezultatu, który chcesz osiągnąć.

 

To ciastko do mnie mówi

Myślę, że każdy z nas ma w gronie przyjaciół osobę na “wiecznej diecie” – ja też. Jedna z moich znajomych od kilku lat próbowała schudnąć, niestety bezskutecznie, aż do momentu wypełnienia kwestionariusza Reiss Motivation Profile. Rozmiar mniej to jedno z jej corocznych postanowień i mimo dużego wysiłku za każdym razem “mówiące ciastka” okazywały się bardziej przekonywujące. Jak wyglądał jej profil? Wysokie natężenie motywatora “jedzenie” i średnia “aktywność fizyczna” nie sprzyjały osiągnięciu wymarzonej sylwetki, ale znalazłyśmy na to sposób. Pomogły nam wysokie wartości motywatorów “piękno” i “kontakty społeczne”. Moja znajoma poza inwestycją w uroczy outfit zapisała się na taniec towarzyski, zaspokajając tym samym oba drivery. Z tego co wiem już cieszy się z efektów, których wcześniej nie przyniosły samotne joggingi, diety czy siłownia.

 

Nowy język i książka tygodniowo

Nie każdy lubi się uczyć i nie każdy powinien za tym przepadać. Różnimy się między sobą pod wieloma względami, między innymi poziomem ciekawości. W szkole nauczono nas, że siedzenie z nosem w książce popłaca, ale nie w każdej sytuacji tak jest. Mniej teorii a więcej praktyki niesie za sobą wiele plusów. Nie idzie Ci postanowienie związane z uczeniem się, zastanów się dlaczego? Może brakuje Ci pragmatyzmu, działania, polegania na intuicji? Zastanów się, w jaki sposób już na samym początku kształtowania nowych umiejętności, możesz je wykorzystać, aby zapewnić sobie większy poziom stymulacji i motywacji do zdobywania wiedzy.

 

“10 najlepszych propozycji na…”

Problemem, z którym borykamy się, realizując postanowienia noworoczne, jest niedopasowanie do naszego indywidualnego profilu motywacyjnego. To w jaki sposób osiągamy cele, może być jedną z przyczyn porażek, ale dobrze zastanowić się, czy moje plany na ten rok są tylko i wyłącznie moje? Natknęłam się w internecie na mnóstwo propozycji noworocznych postanowień i w dużej mierze są one tak ogólne, że tak naprawdę nie pasują do nikogo. Cele, aby rzeczywiście chciało nam się je osiągać, powinny wypływać z głębi nas samych i opierać się o fundamenty indywidualnej motywacji wewnętrznej.

 

 

 

Dodaj komentarz