Okiełznaj wyobraźnię i polub porażki

Wysoka potrzeba motywatora Uznanie bardzo często zaburza nasze poczucie pewności siebie. Pragnienie aprobaty i wrażliwość na krytykę wpływają nie tylko na wiarę we własne możliwości, ale także na skuteczne wyznaczanie celów oraz ich realizację. Jakie działania możesz podjąć, aby obawa przed niepowodzeniem nie zaprzepaściła Twojej ambicji?

 

Wrażliwość i empatia

Jeżeli Twój profil motywacyjny przedstawia wysokie natężenie motywatora Uznanie, na samym początku może wydawać się to dość pesymistyczną informacją. Nikt nie chce być osobą zależną od opinii innych, podatną na wpływ otoczenia, która w drodze do celu bardzo łatwo załamuje się pod wpływem porażek. Wysokie Uznanie niesie za sobą jednak wiele korzyści, takich jak wysoki poziom empatii i wrażliwości. Ludzie o silnym natężeniu tego motywatora są doskonałymi obserwatorami, potrafią doceniać i prawić komplementy oraz sprawiają, że w ich towarzystwie inni czują się przyjemnie. Skup się przede wszystkim na tym, że wysokie Uznanie jest ogromnym atutem, a nie wadliwą cechą, która uzależnia od opinii innych.

 

Skuteczność

Kanadyjski psycholog Albert Bandura, który w kręgach naukowych zasłynął z teorii społecznego uczenia się, pisze o poczuciu własnej skuteczności i jego wpływie na realizację postawionych celów. Podejmując się jakiegoś zadania wszyscy automatycznie tworzymy oczekiwania co do przewidywanych rezultatów. Sposób, w jaki na samym początku szacujemy wynik, wpływa zarówno na naszą motywację, jak i przebieg realizacji zadania. Wysokie poczucie skuteczności zmniejsza lęk i podkręca wytrwałość, nawet w chwili gdy na naszej drodze pojawiają się przeszkody. Zastanów się, w jaki sposób Ty nastawiasz się do wykonania zadania? Czasami bywa tak, że z góry skazujemy się na niepowodzenie. Pamiętam przykład jednej z dziewczyn uczestniczących w moim szkoleniu na temat motywacji wewnętrznej. Każde ćwiczenie zaczynała od “Pewnie znowu nie wyjdzie…”, “Ale to trudne…”, “Nie dam rady…”. Ludzie w ten sposób chronią swoją samoocenę, co jest zrozumiałe. Kiedy po takim wstępie coś nam się nie uda, możemy przynajmniej stwierdzić “No tak… Miałam rację, że nie wyjdzie… Wiedziałam, że tak będzie.”. Unikamy w ten sposób przykrego rozczarowania, zaskoczenia porażką, ale nie pozwala nam to ruszyć z miejsca. Osobom z wysokim Uznaniem i często idącym za tym niskim poczuciem skuteczności, mogą pomóc przeformułowania. Można patrzeć na porażki, jak na lekcje czyniące nas silniejszymi i bardziej wytrwałymi. Porażka to nie wyrok dla poczucia własnej wartości, ale naturalny element osiągania celu, nauki i odkrywania.

 

Wyobraźnia

Jeżeli z poczuciem skuteczności i podejściem do porażek wciąż nie jest najlepiej, zawsze możesz liczyć na wyobraźnię. Oglądasz czasem przemowy motywacyjne, wygłaszane przez guru coachingu, którzy twierdzą, że wyobrażanie sobie momentu osiągania celu podtrzyma Twoją chęć dążenia do celu? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi tak, oznacza to, że jak najszybciej powinieneś przestać ich słuchać. Jak to się często zdarza, również w tym wypadku, guru-coachowie nie mają racji. Badania psychologiczne prowadzone przez Taylor, Pham, Rivkin i Armor (1998) dowodzą, że wyobrażanie sobie rezultatu nie pomaga w osiągnięciu celu, ale wizualizacja procesu i pracy, jaką mamy włożyć zmierzając do punktu docelowego już tak. Pamiętaj! Wyobraźnia działa w tym wypadku tylko wtedy, kiedy nasze wizualizacje są pozytywne!

 

Jeżeli posiadasz wysokie natężenie Uznania, przede wszystkim powinieneś pamiętać, że to niesamowicie dobra informacja. Mimo to, w przypadku tego motywatora, otrzymujemy pewne pole do pracy, które dzięki świadomości swoich mocnych stron, badań psychologicznych i odrobinie pracy, przyniesie wspaniałe rezultaty.

 

 

 

One thought on “Okiełznaj wyobraźnię i polub porażki

  1. Był taki czas kiedy rzeczywiście słuchałem wskazówek kilku guru, mówiących o wizualizacji celu. I potwierdzam, że o wiele skuteczniejsze jest wizualizowanie sobie etapów dojścia. Tak na przykład było z nauką podkręcania kuli do gry w kręgle. Ciągle się tego uczę, ale już teraz jest o wiele lepszy rzut i częstsze zbicie wszystkich kręgli.
    Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz