Jak budować w dziecku pewność siebie? Czyli kilka kroków do wewnętrznej siły.

motywacja wewnętrzna blog - pewność siebie u dziecka

Chcę, aby moje dzieci były pewne siebie, szczęśliwe, spełnione. Czasami jest to trudne, ale staram się być wrażliwa na ich pragnienia, wsłuchiwać w marzenia, o których mi opowiadają. Chcę, aby zdobyły łatwość rozpoznawania swoich wewnętrznych potrzeb i sięgania po to, czego naprawdę chcą. W jaki sposób budować w dzieciach pewność siebie, aby nie zgubiły swoich własnych pragnień pośród cudzych oczekiwań?

 

Dla mnie istotne, dla nich bez znaczenia

 

Każdego dnia zdaję sobie sprawę z tego, że różnimy się od siebie. Możemy mieć te same oczy i podobny kolor włosów, ale między naszymi potrzebami tworzy się przepaść. Znam wielu rodziców, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego ich dziecko jest takie, jakie jest. Dlaczego nie lubi sprzątać pokoju, skoro oni przepadają za porządkiem? Czemu cały dzień siedzi w pokoju, zamiast wyjść na dwór i porozmawiać ze znajomymi? Po tego rodzaju pytaniach niezwykle rzadko pojawia się refleksja. Częściej sięgamy po ocenę, której produkcja jest łatwa, szybka lecz niestety wielokrotnie błędna. Rodzice utwierdzają się w przekonaniu, że tylko ich poglądy są słuszne, jedyne i stosowne. Jest im przykro, kiedy dziecko nie wybierze “odpowiedniego” kierunku studiów lub wystarczająco dobrego liceum. Dlaczego? Przecież w tym momencie ich dziecko podejmuje pierwsze życiowe wybory. Czy właśnie teraz nie powinni być dla niego szczególnym wsparciem? Próbując wychować dziecko według modelu swojej własnej motywacji, łatwo wytworzyć w nim wewnętrzny konflikt – uczucie rozdarcia między swoimi pragnieniami a oczekiwaniami rodziców.    

 

Moje i twoje ambicje

 

Rozmawiając z rodzicami, niejednokrotnie słyszałam, z jaką pretensją i rozżaleniem wypowiadają się na temat braku ambicji u własnych dzieci. Mam wrażenie, że wzbudzenie żądzy sukcesu to najważniejszy cel wychowania. Zamiast skupić się na szczęściu i zadowoleniu z siebie, nieustannie wracamy do tematu ambicji. Dla wielu rodziców najprostszym wytłumaczeniem jest prosta ocena: lenistwo. “Moje dziecko jest leniwe, a jeśli będę narzekać mu nad głową, z pewnością coś się zmieni.”. Nie sądzę. Możliwe, że Twoja pociecha jeszcze nie odkryła tego, co chce w życiu robić, a motywacja wewnętrzna jest wciąż na etapie kształtowania. Ponadto musi zmierzyć się ze szkolną rzeczywistością, w której uczy się wszystkiego, niezależnie od pasji i chęci. Brak ambicji u dzieci to zupełnie niezrozumiała sytuacja dla rodziców o wysokim natężeniu motywatora Władza. Osobom, które wytrwale dążą do celu i mierzą wysoko, trudno zrozumieć bierność drugiego człowieka.

 

Kształtując w dziecku pewność siebie, zwróć także uwagę na motywator Uznanie. Wysokie natężenie w tym obszarze wiąże się z pragnieniem aprobaty, wrażliwością na krytykę i perfekcjonizmem. Jeżeli Twoje dziecko posiada niskie natężenie motywatora Uznanie, bez problemu poradzi sobie z sytuacją krytyki czy presji oczekiwań. Jeśli jednak potrzeba uznania jest silna, dziecko może starać się spełnić Twoje oczekiwania, próbując zaspokoić potrzebę aprobaty, ale jednocześnie zapominając o swoich własnych pragnieniach. Staraj się wspierać swoje dziecko i podkreślać, że najważniejsze jest życie w zgodzie z samym sobą. Nagradzanie za zachowania zgodne z Twoimi oczekiwaniami może sprawić, że dziecko, za wszelką cenę, będzie dążyć do tego, aby uzyskać  aprobatę i zupełnie zapomni o własnych pragnieniach.  

 

Buduj pewność siebie i słuchaj, o czym marzą

 

Jak pomóc naszym dzieciom w budowaniu pewności siebie oraz pozwolić motywacji wewnętrznej naturalnie się kształtować?

 

  • Przede wszystkim uważnie słuchaj.

 

  • Pozwól podejmować decyzję, pozostaw swobodę wyboru.

 

  • Nie karć za odmienność. Twoje dziecko nie jest mniejszą wersją Ciebie – Wasza motywacja wewnętrzna może się różnić. Zastanów się, z czego wynika jego zachowanie, zamiast oceniać czy krytykować.

 

  • Rywalizacja nie wszystkich motywuje do działania. Nie porównuj swojego dziecka do innych i naucz go cieszyć się z sukcesów kolegów i koleżanek.

 

  • Wspieraj jego pasje i zainteresowania, nawet te najdziwniejsze, zupełnie różne od Twoich.

 

  • Ucz je szczerze wyrażać emocje, aby nie tłumiło ich w sobie i nie starało się za wszelką cenę zadowolić otoczenia.

 

Niezależnie od okoliczności bądź wsparciem dla swojego dziecka. Mów głośno i dumnie o jego mocnych stronach. Dzięki temu podarujesz mu najpiękniejszy prezent na całe życie – wiarę we własne możliwości, paliwo w drodze do osiągania celów. Przede wszystkim nie krytykuj i świętuj razem z nim każdy najmniejszy sukces. Pewność siebie wyrasta z akceptacji.

 

One thought on “Jak budować w dziecku pewność siebie? Czyli kilka kroków do wewnętrznej siły.

  1. nie jestem jeszcze matką, ale Twój artykuł przeczytałam bardzo uważnie, bo chciałabym w przyszłości odpowiednio motywować swoje dziecko i budować w nim pewność siebie.

Dodaj komentarz