6 złotych zasad motywowania pracowników

Motywacja wewnętrzna blog motywowanie pracownikówSłowo motywacja obija nam się o uszy bardzo często, ale zdecydowanie za mało zastanawiamy się, co dokładnie leży u jej podstaw. Niewiele osób dogłębnie i naukowo podchodzi do tego tematu, a przecież w rzeczywistości wszyscy jesteśmy od niego zależni. Dziedziną, w której motywacja ma szczególne znaczenie, jest zarządzanie zespołem pracowników. Kierownicy wyższego i niższego szczebla wciąż na nowo zadają sobie pytanie: Jak sprawić, żeby wysiłki firmy i szefostwa włożone w motywowanie pracowników odnosiły skutek? Czy istnieje uniwersalna zachęta do pracy? Odpowiedź brzmi: nie, nie ma jednego zawsze działającego sposobu na zmotywowanie ludzi do pracy. Istnieje za to 6 zasad, które mogą sprawić, że podjęte wysiłki odniosą zadowalające rezultaty.

 

Motywacja szyta na miarę

Nasze wartości zbudowane są z różnych doświadczeń, dlatego motywowanie pracowników poprzez bonusy, takie jak karnet na siłownię, czy publiczne chwalenie – to nie jest sposób działający na każdego. Może zadziała na jedną część firmy, podczas gdy pozostała w pewnym momencie stanowczo powie “dość”. W tym wypadku uniwersalne zasady nie istnieją. Istnieje za to wrażliwa obserwacja cudzych potrzeb i wartości.

 

Pieniądze to nie wszystko

Trudno w to uwierzyć, prawda? Przecież współczesny świat bije się o pieniądze, a sukces finansowy stał się wyznacznikiem satysfakcjonującego życia. Trzeba odświeżyć to podejście, bo od pewnego czasu nie do końca tak jest. Nie biegamy już tak bardzo za gotówką. Nie chcemy gonić własnego ogona kosztem życia rodzinnego. O pracowników się zabiega, liczą się najlepsi. Młode pokolenie wchodzące na rynek pracy nie zarywa nocy i sporej części dnia dla kilku zer przelewanych co miesiąc na konto. Najwyższy czas wprowadzić w życie, coś co doskonale wiemy z licznych badań. “Kij i marchewka” to przestarzała konstrukcja motywacji zewnętrznej, zabijającej pochodzącą z wewnątrz chęć działania.

 

Ty – nie znaczy wszyscy

To jeden z bardziej powszechnych błędów popełnianych przez szefów, którzy myślą, że to co jest dobre dla nich będzie też dobre dla innych. Zobacz… Generalnie ciśnienie jest super. Pozwala nam napić się wody na piątym piętrze, ale może także wgnieść nas ziemię, kiedy zajdzie taka potrzeba. Może dla Ciebie presja czasu i ciśnienie napierające z każdej strony to kopniak do przodu. Dla niektórych będzie to główny zabójca chęci działania, bo przecież jednych motywuje niezależność, a innych zdecydowanie bardziej kręci kawa na przerwie ze znajomymi i nawiązywane tam relacje społeczne.

 

Różnie i regularnie

Jak szkolenia to na miękko i nie tylko pod koniec roku, kiedy trzeba coś zrobić z pieniędzmi i zagospodarować pozostałości budżetu. Przyzwyczailiśmy się do pewnej formy inwestowania w pracowników, konkretnego systemu nagradzania, ale czy to co powszechne jest zawsze skuteczne? Motywacji nie można się nauczyć, motywację trzeba zbadać – patrzeć na nią z wielu różnych perspektyw i dbać o nią regularnie.

 

Nie wiesz czego chcesz? Awans może być karą

To nie są żarty. Pracownika nie zatrudnia się na miesiąc, tak jak na miesiąc nie wybiera się firmy, z którą chciałoby się współpracować. Z perspektywy dłuższej współpracy trzeba wziąć pod uwagę ścieżkę rozwoju pracownika, która opiera się zwykle o dwa aspekty – możliwości firmy i jego własne wyobrażenia dotyczące kariery. Problem polega na tym, że niektórzy ludzie nie wiedzą czego chcą, wybierają po omacku. Nic zatem dziwnego, że po paru latach wypalenie i niechęć do pracy dobijają nam się do drzwi. Niewiedza i nieświadomość motywacji to jednak nie problem, ponieważ wszystko można zbadać i wraz ze świadomością wewnętrznych motywatorów, zająć się świadomym planowaniem kariery.

 

Motywowanie pracowników – zbadaj grunt

Niestety w większości firm mamy same przecieki. Drobne strumyczki wiedzy na temat tego, jak zachęcać ludzi do działania. Powierzchowność się nie opłaca. Motywacja, budująca zaangażowanie, powinna być doskonale dopasowanym garniturem, który zakładamy, by sprostać codziennym wyzwaniom. Ważne są nie tylko pochwały, ale ich ilość, nie tylko komunikacja, ale także sposób w jaki się porozumiewamy, nie same zadania, ale świadomy dobór wyzwań. Tylko tyle i aż tyle pozwoli nam zajść naprawdę wysoko.

 

 

 

Dodaj komentarz