Co to jest Reiss Motivation Profile

Reiss Motivation Profile to kwestionariusz online, który służy do zdiagnozowania motywacji wewnętrznej człowieka. Stosowany jest w 35 krajach na świecie przez międzynarodowe koncerny, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz do pracy indywidualnej – wszędzie tam, gdzie zbadanie oraz rozwój motywacji są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Ponad 25 lat temu prof. Steven Reiss, znany psycholog kliniczny i wykładowca z Ohio State University (USA), czekał na przeszczep organu. Obserwując pielęgniarki, które z poświęceniem zajmowały się pacjentami, zastanawiał się, co je motywuje. Obiecał sobie, że jeżeli przeżyje, to do końca swoich dni będzie się zajmował badaniem ludzkiej motywacji.

Pięć lat później jego praca została uwieńczona sukcesem: 9000 badań na ponad 25 000 respondentów z 4 kontynentów stało się podstawą do stworzenia Reiss Motivation Profile (RMP) – pierwszego na świecie narzędzia, które w prosty i czytelny sposób bada i obrazowo przedstawia ludzką motywację, dotychczas redukowaną do aspektów finansowych.

Motywacja według prof. Stevena Reissa

Głównym założeniem Reiss Motivation Profile jest określenie normalnej (niezaburzonej) osobowości człowieka
za pomocą tzw. motywatorów życiowych, których zbadanie pozwala dowiedzieć się, przez pryzmat jakich wartości dana osoba postrzega rzeczywistość, co ją motywuje do działania i co sprawia, że czuje się szczęśliwa.

Reiss Motivation Profile pokazuje indywidualność ludzkiej natury:

 • nie grupuje
 • nie kategoryzuje
 • nie wprowadza typologii osobowości

Narzędzie bazuje na psychologii pozytywnej.
Jest ponad 6.000.000 kombinacji motywatorów, bo każdy z nas jest inny.

Dlaczego warto

Diagnoza motywacji wewnętrznej metodą Reiss Motivation Profile jest dla Ciebie, jeśli:

 • zastanawiasz się nad obraniem lub zmianą dotychczasowej ścieżki zawodowej,
 • nie jesteś pewien, jak dalej pokierować swoim życiem,
 • czujesz, że brakuje Ci zapału do pracy, nauki lub sportu,
 • chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sobie,
 • chcesz poznać swoje wartości i sprawdzić, jakie ewentualne konflikty w nich występują,
 • chcesz lepiej porozumiewać się ze swoimi bliskimi i współpracownikami…

Dzięki Reiss Motivation Profile dowiesz się, jakie są Twoje naturalne predyspozycje i talenty. Odkryjesz, co Cię motywuje oraz w jaki sposób możesz rozwijać się w każdym z 16 obszarów. Poza tym, poznając własny profil motywacyjny RMP, nauczysz się lepiej porozumiewać się z osobami o odmiennych poglądach i motywacji oraz rozwiązywać konflikty. RMP pomoże Ci także znaleźć sposób na realizowanie celów, tak aby zaplanowane działania nie kończyły się na słomianym zapale.

16 motywatorów życiowych

Motywatory życiowe to uniwersalne impulsy, które mobilizują nas do działania. Każdy z nas jest motywowany we wszystkich 16 wyodrębnionych przez prof. Reissa obszarach. Przy czym dla każdego z nas przybierają one inną wartość - w zależności od genów oraz doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa i okresu dorosłości. 

Władza

informuje o potrzebie osiągnięć, przywództwa, wywierania wpływu

Niezależność

informuje o potrzebie samodzielności i autonomii

Ciekawość

informuje o potrzebie zdobywania wiedzy i dążenia do prawdy

Uznanie

informuje o potrzebie aprobaty społecznej

Porządek

informuje o potrzebie organizacji i struktury

Gromadzenie

informuje o potrzebie zbierania i przechowywania rzeczy

Honor

informuje o potrzebie lojalności wobec zasad i obowiązkowości

Idealizm

informuje o potrzebie angażowania się w sprawy społeczne i działań pro bono

Kontakty społeczne

informuje o potrzebie częstych kontaktów z ludźmi

Rodzina

informuje o potrzebie troski
o najbliższych

Status

informuje o potrzebie przywilejów i dostępu do elit

Rewanż

informuje o potrzebie rywalizacji
i wyrównania rachunków

Piękno

informuje o potrzebie estetyki
i zmysłowości

Jedzenie

informuje o potrzebie delektowania się posiłkami

Aktywność fizyczna

informuje o potrzebie 
wysiłku fizycznego

Spokój

informuje o potrzebie spokojnego, bezstresowego życia

Przykładowy profil motywacyjny

Chcesz zobaczyć, jak wygląda przykładowy profil motywacyjny?
Kliknij poniżej, aby pobrać plik pdf z fragmentem raportu.

RMP w biznesie

Profil Motywacyjny Reissa był dotychczas stosowany w Polsce wyłącznie w biznesie w bardzo wielu obszarach. Raz wykonany profil motywacyjny staje się podstawą do planowania działań rozwojowych i ścieżki kariery, w tym na przykład do:

 • planowania działań rozwojowych kadry zarządzającej - menedżerowie dowiadują się więcej o sobie samych oraz uczą się, jak motywować i zarządzać pracownikami,
 • przygotowywania działań rozwojowych dla pracowników na bazie ich mocnych stron - dzięki temu mogą oni żyć w zgodzie z sobą, a praca staje się przyjemnością,
 • mentoringu i coachingu - obie strony w procesie uzyskują więcej informacji na temat samych siebie oraz osoby po drugiej stronie, dzięki czemu komunikacja i sam proces jest głębszy i bardziej indywidualny,
 • budowania skutecznych zespołów oraz ich rozwoju - członkowie zespołu poznają się lepiej i rozumieją swoje zachowania, a konflikty mogą być racjonalnie rozwiązywane,
 • zarządzania różnorodnością - ponieważ nie ma drugiego takiego narzędzia, które w lepszy i bardziej obrazowy sposób pokaże indywidualność i szczególność każdego człowieka.

Więcej informacji o zastosowaniu RMP w biznesie na stronie Reiss Motivation Profile: Zastosowanie 


RMP dla młodzieży - RSMP

Reiss School Motivation Profile (RSMP) to profil motywacyjny dedykowany młodzieży w wieku od 16 do 25 lat. Kwestionariusz składa się z 13 (zamiast 16) motywatorów, które różnią się ponadto ich interpretacją. Aby skrócić kwestionariusz, zostały pominięte 3 motywatory: gromadzenie, jedzenie oraz piękno. Pozostałe motywatory oraz stwierdzenia w kwestionariuszu są te same.

Kwestionariusz dla młodzieży RSMP pokazuje mocne strony młodych osób oraz pomaga podjąć decyzje przy wyborze zawodu, tak aby był on świadomy i w zgodzie z jej talentami. Opis w raporcie zawiera możliwy kierunek, ale dopiero rozmowa z RSMP-Masterem pozwoli na doprecyzowanie i najbardziej świadomy wybór szkoły, kierunek rozwoju lub wybór zawodu.

Ponadto kwestionariusz RSMP pokazuje preferowany sposób zdobywania wiedzy, a w przypadku ewentualnych problemów w szkole diagnozuje ich możliwe źródła. Prof. Steven Reiss pokazał, że ekstremalne wartości w przypadku 6 motywatorów mogą być przyczyną problemów w szkole - link do artykułu (pdf, w jęz. angielskim): Motywacja a osiągnięcia w szkole. Zapraszamy również do zapoznania się z polską wersją artykułu: czytaj

Narzędzie zostało oficjalnie w Polsce zaprezentowane podczas konferencji 7go lipca 2017. Odbyła się ona w Warszawie na Akademii Leona Koźmińskiego. Oto relacja z konferencji zawierająca również wypowiedzi uczestników: https://www.youtube.com/watch?v=giv4YLbQkDI&feature=youtu.be

Gościem honorowym konferencji była Maggi Reiss, żona profesora Stevena Reissa, twórcy narzędzia RMP. Maggi jest psychologiem szkolnym i doskonale znała problemy oraz potrzeby młodych osób. Dzięki niej Steven stworzył narzędzie dedykowane dla młodych osób. Oto jej wystąpienie podczas konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=6P5SgMbPdV4

Podczas konferencji zostały zaprezentowane wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone w Polsce na przełomie roku 2016 i 2017. Przez kilka miesięcy profile motywacyjne RSMP wykonało 300 młodych osób w wieku 12 – 25 lat, z każdym z nich zostały przeprowadzone indywidualne rozmowy feedbackowe. Działania te potwierdziły, że RSMP znajduje zastosowanie również wśród polskiej młodzieży.

Poniżej znajdą Państwo wystąpienia prelegentów z konferencji:

Zamów profil

RMP dla dzieci

Reiss Motivation Profile for Children to profilowanie motywacyjne dla dzieci od 4. do 15. roku życia. Kwestionariusz wypełniają niezależnie od siebie 2 osoby, które dziecko bardzo dobrze znają, z czego tylko jedna może być rodzicem, a druga powinna być osobą niezależną (opiekun z przedszkola, nauczyciel, wychowawca). Celem profilowania motywacyjnego dziecka jest poznanie jego mocnych stron oraz ich rozwój, a ponadto dobór odpowiedniej szkoły.

 

RMP w związkach

Każdy z nas patrzy na świat przez pryzmat własnych motywatorów i wartości, które wyznajemy. To naturalne, że lepiej porozumiewamy się z osobami, które są podobne do nas, a trudno jest nam porozumieć się z osobami zupełnie od nas innymi. Tę właśnie wiedzę wykorzystują praktycznie wszystkie portale doboru partnerskiego, na których po wypełnieniu kwestionariusza otrzymujemy oferty partnerów wybranych na podstawie największego podobieństwa do nas samych.

Dzięki Reiss Motivation Profile dla par partnerzy mogą nawzajem poznać swoje profile motywacyjne. W tym celu wypełniają oni osobne kwestionariusze online, które następnie są omawiane wspólnie z Reiss Profile Masterem. Im wyższa zgodność 16 motywatorów u obojga partnerów, tym wyższe prawdopodobieństwo, że związek będzie zgodny - ponieważ oboje interesują się tym samym, w podobny sposób chcą spędzać czas i wyznają podobne wartości. Reiss Motivation Profile dla par to klucz do satysfakcjonującego związku. 

 

RMP w sporcie

Motywacja w sporcie jest szczególnie ważna, a jej poznanie i wykorzystanie do codziennych treningów i zmagania z samym sobą może zdecydować o sukcesie lub porażce. Motywacji do aktywności fizycznej potrzebują jednak również osoby nie zajmujące się sportem zawodowo - szczególnie w przypadkach, kiedy sport sam w sobie nie jest motywujący.

Reiss Motivation Profile nie tylko ułatwia dobranie dyscypliny sportu, która pozostanie w zgodzie z naszymi motywatorami, ale także pomaga ustalić częstotliwość i intensywność treningów - po to, by osiągać postawione sobie cele.

Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi informacjami na temat różnych zastosowań RMP, prosimy o kontakt